شناسه : 62845
چهارشنبه, 05/20/1400 - 09:10
نویسنده : ghazvin

ورود بسیجیان با روحیه جهادی از آغازین لحظات وقوع سیل

وی گفت: گرچه هواشناسی، تغییر آب و هوای استان را اعلام کرده بود و ما آمادگی های ضمنی را داشتیم اما در همان لحظات ابتدای بارش باران، در منطقه شهیدآباد، از طریق بسیجیان عزیز مطلع شدم که بارش ها غیر طبیعی است و در همین راستا، ابتدا بسیجیان شهرستان آوج و پس از آن بسیج سازندگی از قزوین و گروه جهادی سپاه امام حسن مجتبی(ع) از قزوین راهی منطقه شدند.

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین با اشاره به اینکه سیل در مناطق آوج و الموت شرقی مهیب بود اظهار کرد: برادران بسیجی ما از همان لحظه های اول با روحیه جهادی برای مدیریت بحران وارد عرصه شدند و تا صبح در منطقه آوج به ویژه در روستای شهیدآباد، با تلاش بسیار، اقدام به پاکسازی گل و لای از منازل مردم سیل زده منطقه کردند.

ورود ۶۰ گروه جهادی به الموت شرقی

سردار آتانی با اشاره به سیل منطقه الموت شرقی نیز عنوان کرد: در منطقه الموت شرقی نیز بسیجیان از معلم گلایه بعنوان اولین گروه وارد عرصه شدند و سپس در قالب ۵۰ گروه جهادی وارد منطقه الموت شدند و به سبب اینکه خسارت در الموت شرقی، بیش از منطقه اوج بود، گروه های بیشتری را وارد منطقه کردیم و در همین راستا ۱۰ گروه جهادی وارد منطقه شدند و ۲۰۰ جهادگر در همان دو روز ابتدای کار که خسارت قابل توجه بود و گل و لای به تمام زندگی مردم خسارت وارد کرده بود، با تمام توان به پاکسازی پرداختند.

وی با اشاره به اقدامات سایر گروه های امدادی در ارایه خدمات به مناطق سیل زده افزود: از همان ابتدای کار، بنده در مناطق سیل زده حاضر بودم و شاهد اقدام گروه های امدادی به ویژه نیروهای مردمی منطقه بودم و مردم بومی با وجود اینکه خسارت دیده بودند و با روحیه هم گرایی وارد صحنه عمل شده بودند و مسوولان مربوطه نیز از همان روز اول با حضور در روستای شهیداباد، جلسه ستاد بحران با حضور نمایندگان استاندار، بخشدار، فرماندار تشکیل دادند و روز بعد نیز با همین جمع نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نیز از منطقه بازدید کردند.

مشکل اسکان برای سیل زدگان وجود ندارد

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین در ادامه با اشاره به ورود امکانات به مناطق سیل زده تصریح کرد: در مرحله اول باید تسکین به وجود می آمد و بحران مهار و مدیریت می شد که این موضوع جریان یافت. در مرحله دوم ارزیابی میدانی صورت گرفت و بلافاصله برای بازگرداندن معابر و جاده ها، باید دستگاه های مهندسی وارد می شد و لذا سه دستگاه بابکت در منطقه شهید آباد مستقر شدند و در منطقه الموت نیز با استفاده از دستگاه های قرارگاه سازندگی خاتم وارد عرصه شدند و امکانات راهداری وارد کار شدند و در این منطقه نیز بخشدار الموت و فرماندار قزوین نیز تا پاسی از شب در کنار ما در منطقه حضور داشتند.

سردار آتانی تخمین میزان خسارت و ورود دستگاه فنی مهندسی را گام دوم اقدامات در مناطق سیل زده خواند و اضافه کرد: برگزاری جلسات متعدد و دعوت از مدیریت بحران در مقر سپاه صاحب الامر(عج) با حضور معاونین استاندار، فرمانداران، نماینده مجلس بود که تصمیمات خوبی اتخاذ شد. در حال حاضر نیز جز چند خانوار در منطقه خشکه دشت الموت، مشکل اسکان وجود ندارد چرا که منازل مسکونی لایروبی شد و معابر اصلی بازگشایی شد.

مقام ارشد نظامی استان در ادامه با اشاره به مشکل آب شرب به عنوان اساسی ترین مشکل مناطق سیل زده بیان کرد: با عنایت الهی و همت بسیجیان و نیروهای امدادی، مشکلات آب شرب، برق و گاز مناطق در همان روز اول تا ۹۰ درصد رفع شد. تنها برق یک خانه در روستای آتان رود وصل نشد که منزل خانواده شهید بود که به همت بسیجیان، تا اجرای کامل اقدامات خدماتی و زیرساختی، با موتور برق، نیاز منزل رفع شد.

وی ساخت پل های تخریب شده منطقه را گام سوم اقدامات جهادی در مناطق سیل زده از جمله روستای آتان رود عنوان کرد و افزود: بنده اهل آن منطقه هستم و آن منطقه را می شناسم و بروز سیل با این شدت حتی از نگاه ریش سفیدان بی سابقه بوده است. لذا بزودی مسوولان استان جهت محقق شدن وعده های داده شده در منطقه حاضر خواهند شد. اکنون باید با برنامه منسجم و کارشناسانه، اقداماتی انجام شود که دیگر دچار چنین اتفاقاتی نشویم.به مردم عزیز و آسیب دیدگان نیز اطمینان می دهیم که پل ها بهتر از قبل و با مهندسی بهتر ساخته خواهد شد.

شعارهای انقلاب پویا و زنده است

سردار آتانی حضور گروه های جهادی در مناطق سیل زده را منوط به اتمام خدمت رسانی و پایان مشکلات منطقه دانست و اظهار کرد: بسیجیان و گروه های جهادی تا زمانی که مشکلات مردم مناطق سیل زده برطرف نشود در این مناطق حضور دارند امروز گروه های جهادی برای لایروبی نهرها و ساخت اطراف مزارع روستاییان به مناطق اعزام شدند و تا پایان کار در مناطق سیل زده حضور دارند.

مقام ارشد نظامی استان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و اقدامات جهادی برای تحقق این بیانیه تصریح کرد: مقام معظم رهبری در صدور بیانیه گام دوم انقلاب، افق های روشنی را پیش روی همه ما اعم از ملت و مسوولین گذاشت و بسیار بر این امر تصریح دارند که ما ۴۰ سال انقلاب را با شعارهای انقلاب پیش رفتیم، شعارهای انقلاب کهنه شدنی نیست، بلکه به فرموده مقام معظم رهبری، زنده و پویاست. البته در برخی حوزه ها موفق عمل نکردیم و به فرموده رهبر معظم انقلاب در حوزه اجرای عدالت و مبارزه با فساد خوب عمل نکردیم. اما در برخی حوزه ها از جمله همدلی مردم در حوادث پیش روی ملت، بسیار موفق بودیم و ملت شریف در کنار یکدیگر قرار داشتند.

سردار سلیمانی، مصداق واقعی یک جهادگر انقلابی است

وی اقدامات انجام شده در حوزه بیماری کرونا را مصداق بارز همدلی مردم نام برد و اضافه کرد: همدلی ملت با یک روحیه جهادی و باور عقیدتی شکل گرفت. جهاد در مقابل دشمن و با جهد و کوشش معنا می یابد. این جهاد، یکبار آمریکای جنایتکار را به مذلت می کشد، یکبار اسرائیل غاصب را به ذلت می کشاند، یکبار بلایای طبیعی است که غبار غصه را از چهره مردم می زداید و تمام این اقدامات جهادی با تلاش و کوشش خستگی ناپذیر ایجاد می شود.

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین در ادامه اظهار کرد: مصداق واقعی یک جهادگر، سردار دل ها شهید قاسم سلیمانی است که به فرموده مقام معظم رهبری، خستگی در این مرد، وجود نداشت. امروز ضرورت مدیران و مسوولان ما و خادمان ملت این است که با روحیه جهادی و خستگی ناپذیری می توان هر کار غیر ممکن را ممکن ساخت و نمونه بارز این موضوع سیل اخیر و حضور جهادگران در مناطق سیل زده است.

کوتاهی دستگاه ها در سیل اخیر مورد بررسی قرار گیرد

سردار آتانی بیان کرد: روحیه جهادی، امروز ظرفیت همدلی مسوولان و ظرفیت همدلی مردمی است که در استان بسیار ظرفیت بالایی است و شهادت می دهم که این همدلی بسیار خوب بود. ظرفیت دوم، اعتبارات است که این ظرفیت را با روحیه جهادی می توان روی کار آورد. ظرفیت بعدی که بسیار مهم است ظرفیت آبرویی است. امروز باید خیلی ها ابرو بگذارند. مردم توقع دارند که در روز حادثه مسوولان در کنار آنها بوده و به مشکلات آنها رسیدگی کنند و وقتی مسوولی را در میدان می بینند امیدوار می شوند. لذا اگر ظرفیت اعتبار، آبرو و همدلی به میدان بیاید، مدیریت جهادی تحقق می یابد.

وی با اشاره به اهمیت نظارت در اجرای طرح ها عنوان کرد: حادثه، خودش تلخ است و غم و غصه برای مردم وجود دارد و اگر اقدام غیر کارشناسانه شود به مردم آسیب می زند لذا کوتاهی دستگاه ها در سیل اخیر باید مورد بررسی قرار گیرد اما اکنون زمان آن است که همه جمع شویم و آسیب های مناطق سیل زده را به حداقل برسانیم.

مقام ارشد نظامی استان در ادامه از طرح شهید سلیمانی به عنوان یکی از طرح های موفق در کشور و استان نام برد و افزود: این طرح مانند خود شهید سلیمانی کارگشا بود و کسانی که این طرح را نامگذاری کردند خوش‌ذوقی کردند. در این طرح تمام ظرفیت های در اختیار سپاه پای کار آمد که این ظرفیت ها، بخشی از همان توان تخصصی سپاه است به ویژه در شبکه بهداشت و درمان، سپاه به کمک دانشگاه علوم پزشکی آمد.

روزانه ۷۰۰ نفر از طریق کادر درمان سپاه استان واکسینه می شوند

سردار آتانی ضمن تقدیر از کادر درمان یادآور شد: از روز حادثه تاکنون از کادر درمان و شبکه بزرگ سلامت، ایستادگی و صلابت دیدیم طوری که در دنیا موجب روسفیدی ما شدند و قاطعانه می توان گفت که کادر درمان خرمشهر دیگری آفریدند و در حالی که در برخی کشورها همچون آمریکا، سالمندان مورد ظلم در ایام کرونا واقع شدند، کادر درمان ما دلسوزانه پای کار بودند.

سپاه مراکزی برای غربالگری آماده کرد که در صورت افزایش بیماران، بتوانیم از آنها در نقاهتگاه ها نگهداری نماییم.

وی ادامه داد: امروز ما دو مرکز فعال در شهر قزوین داریم یکی مرکز درمانی پاکروان برای غربالگری مستمر در خدمت مردم است و با توجه به درخواست دانشگاه علوم پزشکی، مبنی بر راه اندازی مرکزی برای واکسیناسیون، دانشگاه فرهنگیان در عرض ۲۴ ساعت جهت واکسینه کردن مردم آماده شد که روزانه ۷۰۰ نفر با طرح و رصد علوم پزشکی از طریق کادر درمان سپاه واکسینه می شوند.

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین اضافه کرد: گام بعدی در طرح شهید سلیمانی، کمک معیشتی به آسیب دیدگان بود.

طبق آمار ثبت شده در سپاه صاحب الامر(عج)، بسته های بهداشتی ۹۳۴ هزار و ۱۱۱ بسته به ارزش ریالی بیش از ۲ میلیارد تومان، ثبت تعداد ۱۷ هزار و ۴۸۳ نفر ویزیت در درمانگاه های سپاه استان، توزیع ۵ هزار و ۱۸۱‌ دوز دارو، اهدای خون با حضور ۳۶۰ نفر از پاسداران، توزیع بیش از ۲۴۵ هزار بسته معیشتی در سطح استان به ارزش ریالی هر بسته ۴۰۰ هزار تومان که بخش اعظم آن به کمک خیرین است.

سپاه مورد اعتماد خیرین و مردم در خدمت رسانی به محرومین است

سردار آتانی ادامه داد: ما بر خود می بالیم‌ که خیرین و مردم به سپاه اعتماد کرده و بیش از ۲۰ میلیارد تومان به سپاه اهدا کردند تا ما بخشی از این کمک ها از جمله تجهیزات پزشکی را تهیه کردیم. در همین راستا با اعلام استان در بحث کمبود اکسیژن، بیش از ۸ تن اکسیژن به بیمارستان ولایت اهدا شد. همچنین در بحث لوازم التحریر و کمک های آموزشی بیش از ۵۶۶ تبلت توزیع شد که اکثرا در حوزه روستایی بوده است و در این راستا بسیجیان در سطح شهر حضور دارند و گفتنی است که در این زمینه کمیته امداد و بهزیستی استان، حداکثر کمک و همکاری را با ما داشتند.

وی افزود: در حوزه اشتغال و کارآفرینی بیش از ۴۰ خانوار در یک مرحله و بیش از ۷۰ خانوار در مرحله دیگر حمایت شدند. در بحث تهیه و اهدا جهیزیه نیز توفیق داشتیم که ۱۳۵۶ سری جهیزیه تهیه و در سطح استان به زوج های جامعه هدف اهدا شد.

اجرای ۱۸ پروژه آبرسانی به مناطق محروم استان

مقام ارشد نظامی استان همچنین با اشاره به اقدامات محرومیت زدایی سپاه استان عنوان کرد: در راستای محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان شناخت خوبی به مسائل موجود در مناطق مختلف استان داشت و در همین راستا ۱۸ پروژه آبرسانی به ویژه در مناطق تاکستان، البرز، بوئین زهرا، لایروبی کانال انتقال آب با توجه به بحران آب در دنیا و کشور، آبرسانی شرب ۱۳ پروژه در مناطق محروم، ۶ پروژه احداث مخزن ۵۰۰ متر مکعبی آب، احداث ۱۳۰۹ متر خط انتقال آب، ساخت سه پل در حوزه راه روستایی در منطقه طارم سفلی، در حوزه سیل و آبخیزداری ۲ پروژه احداث دیوار حفاظتی در شهرستان قزوین و بویین زهرا با مطالعات علمی انجام شده است.

سردار آتانی با اشاره به اولویت های سپاه استان بیان کرد: اولویت سپاه پاسداران براساس فرامین مقام معظم رهبری برنامه ریزی می شود. مقام معظم رهبری از سال ۹۸ در دیدار با فرماندهان سپاه، چند فرمان برای سپاه صادر کردند که فرمان اول هم افزایی و همکاری حداکثری با ارکان نظام و با دستگاه های دولتی است. سپاه وظیفه خود می داند که همه خدمتگزاران به مردم در استان قزوین را پشتیبانی کند و خلأهای موجود را تأمین نماید و قول بنده به مردم شریف استان این است که مردم را همراه و پشتیبان خود جهت خدمت به مردم بدانم.

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین یادآور شد: دومین فرمایش مقام معظم رهبری این بود که سپاه باید با مردم باشد. مردم‌پذیر و خادم مردم باشد. بنده به مردم عرض می کنم که به تعبیر سردار سلامی، سپاه خادم مردم است. و در جای دیگر بیان کرد که سپاه همچون ماهی است که اگر به دریای مردم وصل نباشد، می میرد و لذا برنامه بنده، تحقق فرامین مقام معظم رهبری و اجرایی کردن فرامین فرمانده سپاه است. لذا از مردم شریف قزوین می خواهم که این مطالبه را از بنده داشته باشید که عملگرا باشم.

تقویت پایگاه های بسیج اولویت سپاه است

وی افزود: تقویت پایگاه های بسیج اولویت سپاه است. بسیج در بطن مردم در مسجد و در کنار هیات امنا و امام جمعه است و احیا و تقویت این پایگاه ها، همان احیا فرهنگ دهه ۶۰ می باشد که ما را از جنگ خانمان سوز نجات داد، همان فرهنگی است که دانشمندان هسته ای ما را به وجود آورد، همان فرهنگی است که یاری کرد تا در حوزه های دفاعی به پیشرفت های زیادی دست یابیم.

سردار آتانی گفت: فرهنگ پایگاه همان فرهنگی است که حسن تهرانی مقدم ها، حسن باقری ها بیایند و شهدای برجسته قزوین، لشکری، حسن پور، بابایی بیاید و این سلسله جلیل از کف پایگاه و مردم ظهور و بروز یابد. در این راستا رسانه ها بسیار یاریگر ما بودند و حضور رسانه را همه جا دیدیم و در همه جا رسانه با روحیه جهادی همراه ما بوده است.

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید